En väldigt rolig sak när man reser är alla roliga (och inte alltid helt logiska) skyltar man hittar när man är ute och reser. Som till exempel såna här skyltar som uppmanar till en massa underliga saker . Eller de här lika festliga skyltarna .
Någon i London har dessutom dekorerat tunnelbanan med en massa festliga budskap på klisterlappar som de tryckt. Visst ser de nästan riktiga ut!
Själv har jag sett en hel del roliga och intressant stavade skyltar, speciellt på mina resor i Asien. Har ni hittat någon riktigt udda skylt när ni har varit ute och rest?
Jag har passerat orten Hell i Norge ett antal gånger med tåg. De engelskspråkiga turisterna brukar gärna fota sig bredvid stationsskylten alldeles intill skylten för Godsexpedition….
*skrattar* bara en MÄNGD felstavade engelska påbudskyltar i forna öststaterna i Europa. Jösses vad mycket kul man kan ha..
Kram