För den som bor eller jobbar utomlands så är det oundvikligt att titt som tätt behöva hålla koll på det där med tidsskillnad. Nuförtiden är det ju många som har alla möjliga appar i telefonen som räknar ut det åt oss.
Men det finns också en bra hemsida som jag ofta använder för att räkna ut tider för möten, skypedejter och annat när det är olika tidszoner och datum det handlar om. Kika in här om det är något som du också har letat efter!

Bild från http://weheartit.com/entry/1748763
Det problemet har inte jag. Alla mina när och kära bor antingen här i Sverige, eller i Spanien och England. Så vi är i alla fall i någorlunda samma tidzoner.
Vad kul att du också ska testa bloggskolan! Hör av dig när du plöjt igenom den, jag vill gärna höra vad du tyckte 🙂
kram/
Fina Frun.se
det är något jag inte behöver tänka på men jag gick in på den där sidan och jag vet inte om jag gjorde rätt, men är det 11 timmar mellan oss?
kramar
Det är bara det senaste året jag insett att det inte alltid är hela timmar mellan zonerna, utan att det på några ställen även finns halvtimmes zoner… Det finns alltid något nytt att lära!
Ansepanse: Det är 9 timmar mellan Sverige och Australien just nu. Vi ställer snart om klockan till vintertid och då blir det 8 timmar istället.
Freja: Jo, här i Australien så finns det en halvtimmes-zon mellan Melbourne och Adelaide. Rörigt tycker jag!
Frina Frun: Absolut, jag återkommer med utlåtande! =)