Julen i Australien är ju onekligen väldigt olik julen hemma i Sverige. Främst på grund av vädret och det faktum att julen ligger precis mitt i högsommaren. Adventsfirandet och tändandet av ett ljus varje söndag fram till jul finns inte riktigt här, även om adventskalendrar i choklad och paketkalendrar av olika slag är ganska vanliga.
Hur ser då julförberedelserna ut i Australien? Från och med början av december så börjar folk dekorera sina hus, kontor och ibland till och med bilar med diverse klassiskt (och ibland ganska tacky pynt). Eftersom det är den ljusaste tiden på året så är det inte lika stort med ljusslingor och upplyst pynt här som det är i exempelvis Sverige och USA. Adventsljusstakarna finns inte heller, även om man som hängiven svensk kan köpa dem på svenska kyrkans julmarknad och på ikea.
Från och med mitten av december så kan den som vill gå på Carols by Candlelight som ordnas runtom i små och större städer. Eftersom det är så varmt dagtid, så hålls denna körsång i kyrkor eller utomhus på kvällstid, ofta med ljus som delas ut till publiken. Jag var själv på detta förra helgen och det var riktigt stämningsfullt måste jag säga.
Julgranen är ganska viktig här också, och många tar in den runt mitten av december. Eftersom det är ganska varmt så väntar en del så länge de kan för att den inte ska vara vissen och brun till julafton. Bra att tänka på är att spraya sin gran ordentligt med insektsmedel innan man tar in den, då giftspindlarna kan smyga sig in bland barren. Själva traditionen att dansa kring granen verkar dock inte riktigt finnas här efter vad jag hört från kollegor och vänner.

Det huvudsakliga julfirandet ligger den 25 december, som i många andra länder. Sverige och Norden är ganska unika med att fira den 24. Tomten här lämnar julklapparna i en stor strumpa eller under granen natten den 24 december, och morgonen/dagen efter öppnas klapparna.
Maten är väldigt engelskinfluerad, men varierar såklart från familj till familj eftersom Australien är en ordentlig mix av invandrare från alla möjliga länder. Klassisk jullunch/middag är dock en roast (skinka, kalkon eller liknande) med någon form av potatis, sås och grönsaker. En del kör med barbequeinfluerat med många olika sorters kött. Till efterrätt äts ofta någon slags kaka eller pudding enligt engelsk tradition.
Den 26 december kallas Boxing Day (jag vet faktiskt inte varför) och det är en helgdag i hela Australien. Många sporter har sin högsäsong över jul, och speciellt cricket är populärt att följa på Boxing Day.
Australiensarna (liksom engelsmännen) är ett julkortstokigt folk, och det är väldigt vanligt att folk skickar julkort på posten även till familj och vänner som bor i närheten. Många kontor har även Kris Kringle (Secret Santa) där man drar en kollegas namn ur en hatt och sedan köper en symbolisk present för ca 50 kr. Julklappsutdelningen hålls vanligtvis runt jobbets julfest strax innan jul.
Jag upplever att Australien inte har särskilt starka och specifika jultraditioner, och det är skönt att höra hur varierat folk verkar firar sin jul. Ett land som byggts nästan helt av invandring från alla världens hörn har helt enkelt skapat sina egna traditioner. Kärnan för jul verkar dock vara densamma vart man än kommer – att fira med dem man bryr sig om och äta något gott. Och visst är det en väldigt fin tradition.
Har ni andra Aussie-svenskar något att tillägga om traditioner kring jul? Kommentera gärna!
Like this:
Like Loading...
Related
Gaaah! Giftspindlar i granen! Hua!
Kram
Kul att läsa! Tack för ditt mail vännen. Kram
Kul att veta, ska du komma hem över jul? kramis
Vad bra beskrivet av julen i Australien. Hmm fast väldigt tacky pynt tycker jag. De bara ställer fram massa ljus slingor med alla dess färger de kan hitta liksom, det finns ingen känsla bakom.
Ja, jag tycker att traditionen här är att köpa så mycket julklappar som möjligt och sätta upp så mycket blinkade ljus som möjligt. Jag tycker för övrigt att de flesta av Australiens högtider (jul, australia day, easter) är väldigt lika varandra, bbq, bbq och bbq. Fast vi ska väl inte säga så mycket våra högtider är ju mest sill, sill och sill med tillbehör (Jul, påsk och midsommar).
Oj vad negativ jag lät nu, allt blir ju vad man gör det till och jag hålla med dig om att Carols by candlelight är stämningsfullt och fint. Jag tycker mycket om Australien och deras sett att umgås och ta vara på livet. Men just julen har jag lite svårt för, det är nog nu som jag har mest hemlängtan.
Jag har ju inte varit hemma hos någon annan än Claudes föräldrar här under julen. Men där handlar juldagen mest om att äta hela dagen (typ lasange och turky) och att öppna paket på morgonen, sedan gör man liksom inget mer, eller jo man äter lite till. De har ingen mera släkt än bara sin familj här heller då resten bor i Italien. Så det blir liksom inte så stort eller mer speciellt än en vanlig söndags middag, eller till och med mindre för på söndags middagarna kommer halva gatan dit och några till, alla ska ju bjudas, men på julen firar ju de med sina egna familjer.
Jättekul att läsa om hur julen firas där men inte skulle jag ta in en gran, även om jag har giftsprutat den innan.
Man hör ju om hur mycket farliga djur det finns i Australien, kan du inte berätta om det någon gång, stöter man på den i städer eller finns de bara i skogen/stäppen. En del tror ju att det går omkring isbjörnar hur som helst här uppe, nu undrar jag: hoppar det omkring kängurerer lite varstans där du är.
Kram
Jag borde nog fira jul i australien istället känner jag, gärna utan gran..
Jag ska ju “fira” med nära o kära den 25:e i år så det kanske är startskottet 🙂
Kramar til dig /Marie
He he ja insekter i granen förekommer här oxå men dock inget giftigt , men vi fuskar vi har plast …skönt att du skall hem i jul 🙂 smart tips på att få se lucian 🙂 kram
Ska du fira jul i Aussie eller kommer du till sverige?
Boxingday kan jag tänka är en engelsk tradition som förflyttades med till Australien. Det är ju stort i eng i alla fall. Tror “boxing” kommer från gamla tider då de rika hade tjänstefolk som fick ledigt efter jul och fick med sin boxar/lådor med mat och godsaker att dela med sin familj…
vad roligt att få veta lite om hur Australien firar jul, men där skulle jag då inte våga ta in någon gran inte, giftspindlar, usch fy
en fin dag till dig – kramar
Tack! Intressant att läsa! Jag har precis “intervjuat” mina kollegor (från Irland, Holland och Italien) om deras jultraditioner, och det skiljer sig ju också en del från här. När det gäller maten verkar det ofta vara lite “friare” än här, dvs mer upp till varje familj vad man väljer för festmat. (Förutom Irland kanske, där det är mer engelska traditioner, gärna med kalkon).
Kul att läsa!
Jag bidrar med en länk till artikeln jag skrev förra året om jul i Australien: http://www.australienbloggen.se/?p=1724
Vad kul att veta lite om en Australiensk Jul.
Men vad hämskt det där med spindlarna.
Kramar i massor finaste du / Jane
Vad kul att läsa! Jag tycker verkligen att det är så himla intressant med olika kulturer!
Kram Nina
Hej! Verkligen trevligt att ta del av bloggen; ska nämligen fira Jul där och är intresserad att veta lite grann om julklapps traditioner där.
Med vänlig hälsning Anne